V loňském roce jsme na Příbramsku evidovali 438 případů vloupání. Nejčastěji se zloději dostávali do ostatních objektů, jako jsou garáže, sklepy a hospodářská stavení, také ale bylo překvapeno po příjezdu domů 29 majitelů domů a 18 osob žijících v bytě. Určitě nikdo nechceme takové „překvapení“ po návratu domů, obzvlášť z dovolené, zažít. Je to určitý vpád do soukromí, pocit bezpečí je v podstatě to základní, co k životu potřebujeme.

Letní měsíce jsou z hlediska vloupání do domů a bytů nejrizikovějším obdobím roku, protože svá obydlí na určitou dobu opouštíme. Každý však může bezpečnost svého bydliště ovlivnit tím, že bude dodržovat základní organizační opatření. Minimální obranou proti nenechavcům je řádné uzavření a uzamčení vstupních dveří i oken. Toto pravidlo platí, i když opouštíte domácnost jen na krátkou dobu. Pootevřená okna v pozici tzv. ventilačky a různé prosklené plochy jsou pro zloděje ideální vstupní cestou, kterou snadno překonávají.

Mechanické zábranné prostředky (mříže, okenice, bezpečnostní zámky, zodolněné dveře atd.) jsou základem každého zabezpečení objektu. Dokáží pachatele zdržet, případně odradit od nekalého úmyslu. Navíc je třeba chránit i přilehlé objekty, např. garáže, kůlny. Policie se však bohužel setkává také s případy, že majitelé venkovských stavení si své stodoly neuzamykají, přitom mají uvnitř různou zahradní techniku, nářadí, jízdní kola, tyto věci nechávají i volně ležet na zahradě. Přístupný žebřík dokonce může zloději umožnit snazší vstup do obydlí.

V mobilní aplikaci „Zabezpečte se“ jsou informace a návody na zabezpečení majetku. Důležité je kromě zodpovědnosti k vlastnímu majetku i větší všímavost vůči okolí, případný pohyb podezřelých osob a vozidel je třeba nahlásit na bezplatnou linku 158.

 

por. Bc. Monika Schindlová, DiS. komisař

Nebezpečné nálezy

S příchodem teplejšího počasí chodí lidé více na procházky do přírody, častěji jsou také na polích a lukách vidět osoby s detektorem kovů. Přitom občas nachází válečnou munici, ta je v mnoha případech ale ještě funkční.

Jak postupovat v případě nálezu podezřelého předmětu? Především je nutné zachovat nejvyšší míru opatrnosti. Zásadně s věcí nijak nemanipulovat, protože hrozí poměrně vysoké riziko výbuchu. Důležité je odstoupit do bezpečné vzdálenosti a přivolat policii přes bezplatnou linku 158. Příslušníci policie prostor zajistí a na místo se dostaví policejní pyrotechnik, který munici následně odveze nebo ji v krajním případě odpálí na místě.

 

por. Bc. Monika Schindlová, DiS. komisař

Dne 29.03.2024 v obci Bohutín byly nalezeny tři radiátory zn. KORADO. Bližší informace poskytne Obvodní oddělení policie ČR Příbram-venkov, tel. č. 974879770, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Dne 05.03.2024 v obci Jince byly nalezeny věci ve dvou igelitových taškách obsahující ruční nářadí a v jednom plastovém kufru s ručním nářadí. Bližší informace poskytne Obvodní oddělení policie ČR Příbram-venkov, tel. č. 974879770, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.