- Podrobnosti
Bezpečné Podbrdsko Statistiky Mapy kriminality Zajímavé odkazy
Novinky:
Statistické přehledy kriminality Stč. kraje - leden až prosinec - 19.1.2023
Činnost služby pořádkové policie za rok 2022 - 18.1.2023
Vývoj registrované kriminality v roce 2022 - 18.1.2023
Krádež věcí z garáží v obci Jince - 18.1.2023
Vloupání do vozidla zn. BMW v obci Podlesí - 18.1.2023
Vloupání do kontejneru na pečivo v obci Podlesí - 18.1.2023
Vloupání do vozidla zn. Citroën v obci Jince - 18.1.2023
Silvestrovská zábavní pyrotechnika - 30.12.2022
Krádež platební karty ze skříňky spol. Kostal v obci Čenkov - 25.12.2022
Krádež věcí z vozidla zn. Citroen v obci Podlesí - 25.12.2022
Krádež věcí z vozidla zn. Ford Transit v obci Podlesí - 25.12.2022
Vloupání do vozidla zn. Škoda Octavia v obci Podlesí - 25.12.2022
Vloupání do vozidla zn. Ford Galasy v obci Kozičín - 25.12.2022
Vloupání do vozidla zn. Opel v obci Bohutín - 25.12.2022
Vloupání do penzionu v obci Orlov - 25.12.2022
Statistické přehledy kriminality Stč. kraje - leden až listopad 2022 - 21.12.2022
Ministerstvo vnitra a Policie ČR zveřejňují mapy kriminality - 11.12.2022
- Podrobnosti
Ve službě pořádkové policie je v naší republice zařazeno přes 16 500 příslušníků.
Služba pořádkové policie je jednou ze základních služeb Policie České republiky. Pořádkáři jsou v přímém kontaktu s občany, orgány místních samospráv či právnickými osobami. K 31. prosinci 2022 je na území ČR zřízeno 508 obvodních (v Praze místních) oddělení Policie České republiky, 47 policejních stanic, 42 oddělení hlídkové služby, 4 speciální pořádkové jednotky, 12 pohotovostních a eskortních oddělení a 8 zásahových jednotek. Součástí pořádkové policie jsou i další specializované služby, zejména oddělení služební kynologie, služební hipologie, speciálních potápěčských činností, poříční oddělení, oddělení hlavní nádraží, speciální jednotky ochrany jaderných elektráren či pražská pohotovostní motorizovaná jednotka a oddělení METRO.
V územních obvodech krajských ředitelství policie bylo zřízeno 211 prvosledových hlídek, kdy tuto činnost vykonává celkem 3 677 speciálně vyškolených policistů a policistek. Prvosledová hlídka je vždy nejméně dvojčlenná a absolvuje rozšířený taktický výcvik se specializací na dlouhé zbraně a je přednostně určena zejména k okamžité reakci na události typu aktivního střelce.
Rozsah činnosti služby pořádkové policie je stanoven zákonem o Policii České republiky, případně dalšími zákony, právními normami a resortními předpisy. Mezi základní úkoly služby pořádkové policie patří zejména ochrana bezpečnosti osob a majetku. Spolupůsobí při zajišťování veřejného pořádku, činí opatření k jeho obnovení, předcházení trestné činnosti, přijímání, evidování a prověřování oznámení osob, plnění úkolů v trestním, přestupkovém a správním řízení, ale také dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu.
- Podrobnosti
Počet trestných činů vzrostl, způsobená škoda naopak poklesla.
V roce 2022 bylo na území České republiky registrováno 181 991 trestných činů. Oproti roku 2021 došlo k nárůstu o 28 758 skutků, což je v procentuálním vyjádření o 18,8 % více. Celková objasněnost včetně dodatečně objasněných skutků dosáhla úrovně 52,2 %. Příčinou tohoto snížení je pravděpodobně vzrůstající podíl kriminality v kyberprostoru na celkové trestné činnosti. Přestože registrovaná kriminalita vzrostla, zaznamenali jsme pokles škod způsobených trestnou činností o více než 7 mld. Kč. Předpokládáme, že nárůst registrované kriminality v meziročním srovnání souvisí s úplným rozvolněním protipandemických opatření. Počty trestných činů se tak přiblížily k úrovni z roku 2019.
Registrovaná kriminalita 2022, trendy a vývoj
Nárůst kriminality byl zaznamenán plošně ve všech krajích České republiky. Nejvyšší trestnou činnost jsme evidovali v Praze (40 704 skutků) a v Moravskoslezském kraji (21 884 skutků). Největší nárůst v procentuálním vyjádření v porovnání s rokem 2021 jsme zaznamenali v Karlovarském kraji, a to o 31, 6 %. Zároveň se jedná o kraj s nejnižším počtem evidovaných trestných činů - 4 939 (v roce 2021 spácháno celkem 3 754 skutků). Druhý největší nárůst byl zaznamenán v Libereckém kraji o -27,5 %. Největší rozdíl v kvantitativním vyjádření je evidován v kraji hl. m. Praha (+ 5 568 skutků), Moravskoslezském (+ 4 019) a Jihomoravském kraji (+ 3 035).
Majetková kriminalita - meziroční opětovný markantní nárůst registrované majetkové kriminality +29,2 % (+ 22 621) lze vysvětlit loňským omezením pohybu osob, uzavřením obchodů, pobytem v domácnosti apod., a to zejména v období leden až duben 2021, kdy byl vyhlášen nouzový stav. Majetkovými trestnými činy s nejvyšším nárůstem v období leden-prosinec 2022 jsou neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku (11 848, +5 741 +94 %), podvod (11 658, +4 869, +71,7 %), krádeže prosté – v obchodech (9 092, +3 367, +58,8 %), krádeže vloupáním do ostatních objektů (12 937, +1628, +14,4 %), krádeže prosté – v jiných objektech (4552, +3 259, +39,7 %) a krádeže prosté – kapesní (5 271, + 1 085, +25,9 %).
- Podrobnosti
Již sedm let má obvodní oddělení Příbram-venkov na starost středočeskou část Chráněné krajinné oblasti Brdy s rozlohou kolem 175 km2, kde policisté dohlížejí na veřejný pořádek. Jedná se o velmi rozhlehlé území mnohdy s nepřístupným terénem, proto se vznikem chráněné oblasti přibyla na služebně nová technika, jako jsou terénní vozidla, čtyřkolky a drony.
V loňském roce udělily hlídky 363 pokut za porušení režimu vjezdu do chráněné oblasti. Dále zde zaznamenaly 261x neoprávněné parkování. Nejvíce pokut rozdaly během měsíce září, a to v souvislosti s houbařskou sezónou. Někteří občané nevědí, že i když se u lesa nenachází zákazová dopravní značka, nemohou dle zákona o lesích do něj vjíždět, ani v něm motorovými vozidly stát. Ve správním řízení jim pak hrozí pokuta až pět tisíc korun. Řidiči také nesmí zastavit a stát na silniční vegetaci, což jim ukládá zákon o provozu na pozemních komunikacích. Na místě pak mohou policisté uložit pokutu až dva tisíce korun.
Příslušníci policie také řešili v chráněné krajinné oblasti jeden případ táboření s rozdělaným ohněm. Za porušení zákona o lesích hrozí přestupcům ve správním řízení až patnácti tisícová pokuta. Co se týká táboření v lese, tento zákaz platí již mnoho let, tzv. pod širákem však osoby spát mohou, jde o nocování bez přístřešku a samozřejmě nesmí rozdělávat oheň. Další omezení, která v lese platí, např. nesmí se rušit klid a ticho, jezdit mimo cesty, odhazovat odpadky, kouřit.
Ve třech případech bylo oznámeno policistům spáchání trestného činu, který se stal v Brdech. Dvakrát šlo o vloupání do vozidla a jednou o krádež nafty z pracovního stroje. Stoprocentní ochrana automobilu před vloupáním neexistuje, ale existují opatření, kterými můžete pravděpodobnost krádeže věcí z vozu snížit. V první řadě je důležité řídit se sloganem „Auto není trezor“ a nenechávat v něm žádné věci - tašky, mobilní telefony, peněženky, navigace, kabelky apod. Mnohdy zlodějům nahrávají sami majitelé či provozovatelé aut tím, že je zapomenou zamknout nebo je sice zabezpečí, ale nezaktivují zabezpečovací zařízení, např. zvukové alarmy.
Návykové látky značně ovlivňují schopnosti řidičů
Někteří motoristé neváhají usednout za volant, přestože jsou pod vlivem alkoholu nebo drog. Návykové látky mohou zpomalit reakce řidičů, nestačí potom např. včas zabrzdit, dále mohou vést k nesprávnému odhadu situace a vlastních schopností, mohou umocňovat agresivní jízdu nebo naopak způsobovat usínání za volantem, mají na svědomí také tzv. tunelové vidění. Je zřejmé, že řízení pod vlivem návykových látek může snadno skončit tragicky. Stačí malá nepozornost a motorista může zničit život sobě nebo jiným, proto je odpovědnost na sedadle řidiče klíčová.
Policejní hlídky v loňském roce při silničních kontrolách odhalily 809 šoférů pod vlivem návykových látek, z uvedeného poštu bylo 305 řešeno pro spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
por. Bc. Monika Schindlová, DiS.
komisař
- Podrobnosti
Chvilková neopatrnost může změnit nejen váš život!
Konec roku s sebou vždy přináší zvýšený zájem veřejnosti o koupi výrobků zábavní pyrotechniky a tomu odpovídá i zvýšená nabídka obchodníků všech úrovní. Při používání zábavní pyrotechniky pravidelně dochází k řadě velmi tragických případů poškození zdraví i majetku s rozsáhlými důsledky pro osoby, které je zavinily! Smrt, devastující zranění, těžké popáleniny, požár – to vše může způsobit zábavní pyrotechnika (pyrotechnické výrobky). Několik vteřin neopatrnosti může zcela změnit váš život, i život lidem ve vašem okolí!
Pyrotechnické výrobky používejte vždy na místě, kde nedojde k ohrožení osob a majetku, užívejte je pouze k účelu, ke kterému jsou vyrobeny a zásadně jen způsobem, který stanoví výrobce v přiloženém návodu.
Alkohol a jiné návykové látky obecně snižují úsudek, a proto je nikdy před použitím těchto výrobků neužívejte. Vždy si řádně seznamte s funkcí výrobku a také s návodem jak jej správně užívat. Jakékoliv experimentování s jiným použitím, zejména za účelem zkoušení účinků těchto výrobků na jiné předměty nebo doplňováním těchto výrobků dalšími komponenty pro zesílení jejich účinku může vést k těžkým zraněním osob a způsobení rozsáhlých škod s následným vznikem trestněprávní i občanskoprávní odpovědnosti osoby, která výrobek použila neschváleným způsobem.
Již pokus o rozebrání a úpravu těchto výrobků může mít fatální důsledky. Hrozí nejen újma na zdraví či poškození majetku neočekávaným výbuchem citlivých výbušných komponentů v průběhu rozebírání. Nedovolenou úpravou či použitím výbušných komponentů pyrotechnického výrobku se můžete dopustit trestného činu nedovoleného ozbrojování dle § 279 odst. 3 zákona č. 40/2009 Sb. trestního zákoníku, za který může být pachatel potrestán odnětím svobody na šest měsíců až pět let.
V případě použití pyrotechnického výrobku způsobem, kterým osoba zapříčiní smrt jiné osoby, se může dopustit trestného činu usmrcení z nedbalosti (§ 143 trestního zákoníku), v případě zranění jiné osoby, trestného činu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti (§ 147 trestního zákoníku) nebo ublížení na zdraví z nedbalosti (§ 148 trestního zákoníku). Obdobně při vzniku škody na majetku způsobené odpálením pyrotechnického výrobku se může osoba dopustit trestného činu poškození cizí věci dle § 228 trestního zákoníku.
Použitím pyrotechnického výrobku způsobem, kterým osoba zapříčiní ohrožení života a zdraví osob nebo nebezpečí vzniku škody na majetku (např. odpálením pyrotechnického výrobku na veřejně přístupném místě v bezprostřední blízkosti jiných osob) se může dopustit trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti dle § 273 trestního zákoníku.
Je důležité si také uvědomit, že ve všech výše uvedených případech jste odpovědní nejen z hlediska trestněprávního, ale též z hlediska občanskoprávního, kdy poškozeným vůči pachatelům vzniká nárok na náhradu škody, která se může pohybovat v řádu milionů korun!
Několik vteřin neopatrnosti může váš život zcela změnit, i když sami zůstanete bez úhony!
Zdroj: www.policie.cz