Dne 10.11.2023 bylo nalezeno jízdní kolo černé barvy (viz foto níže). Bližší informace poskytne Obvodní oddělení policie ČR Příbram, tel. č. 974879760, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

IMG 20231115 WA0001 1

 

 

Během posledních dvou dnů přijali příbramští policisté přes tísňovou linku tři oznámení o nálezu munice. U Nepomuku šlo o 12 kusů dělostřelecké munice, na břehu vypuštěného rybníka nedaleko Drásova byl nalezen dělostřelecký granát a granát byl objeven také u obce Křepenice.

Při nálezu podezřelého předmětu je nutné zachovat nejvyšší míru opatrnosti. Zásadně s věcí nijak nemanipulujeme, protože hrozí poměrně vysoké riziko výbuchu, odstoupíme do bezpečné vzdálenosti a přivoláme policii přes bezplatnou linku 158. Příslušníci policie prostor zajistí a na místo se dostaví policejní pyrotechnik, který je odborníkem v dané problematice. Ten munici následně odveze nebo ji v krajních případech odpálí na místě.

 

por. Bc. Monika Schindlová, DiS.
komisař

 

Jednou z velmi častých příčin dopravních nehod je střet se zvěří. Podzim a jaro se pak řadí k nejrizikovějším obdobím roku, kdy taková srážka hrozí.

Během tří zářijových týdnů byli příbramští policisté přivoláni k řešení jedenácti střetů se zvěří. Nejčastěji vbíhala do jízdní dráhy aut srnčí zvěř, následně divoká prasata a také liška. Lesní zvěř se může objevovat kdekoli, zejména za svítání či za soumraku.

Nejlepším preventivním opatřením před těmito nehodami je nízká rychlost jízdy, tím vzniklá prostor pro včasnou reakci. Řidiči by se měli plně věnovat řízení a neustále být obezřetní, obzvlášť v místech, kde se může zvěř vyskytovat. Pokud motorista spatří zvíře včas, měl by sešlápnout brzdový pedál a použít výstražné zvukové znamení. Jestliže již nejde srážce nijak zabránit, potom je nutné intenzivně brzdit a neuhýbat. Úhybný manévr je mnohem víc nebezpečný, hrozí např. přejetí do protisměru a střet s protijedoucím automobilem nebo náraz do stromu u silnice.

Se sraženým zvířetem nemanipulujeme, nikdy nemůžeme vědět, zda není něčím nakažené. Navíc zraněné zvíře může být agresivní a nebezpečné. Přivolaná policie pomůže kontaktovat příslušný myslivecký spolek, který se o zraněné či mrtvé zvíře postará. V žádném případě není možné si sraženou zvěř ponechat, šlo by o protizákonné jednání.

 

por. Bc. Monika Schindlová, DiS.
komisař

 

Nárůst trestné činnosti prostřednictvím internetu nabývá v posledních letech nebývalých rozměrů. Banky evidují za prvních šest měsíců tohoto roku více než 31 tisíc kybernetických útoků na své klienty, tj. o 15 % víc než za stejné období loňského roku. Škody jdou do stovek milionů, v průměru na jednoho poškozeného vychází částka 21,5 tisíce korun. Nejvyšší škoda u jednoho klienta přesáhla dokonce 15 milionů.

Digitální doba, která mnohé věci usnadňuje, bohužel přináší i mnohá rizika. Nejlepší obranou před kyberútoky je osvěta, aby byli lidé schopni rozpoznat, že se je někdo snaží podvést, a hlavně nepodceňovali situaci. Pachatelé postupují sofistikovaně a dobře vědí, jak s oběťmi manipulovat. Časový nátlak, zastrašování, důvěra v lidský hlas, vyvolání pocitu snadného a rychlého zbohatnutí…

Příbramští policisté spustili nový preventivní projekt s názvem „Mysli, než klikneš“. Na odkaze https://www.bezpecnapribram.cz/kyberkriminalita zveřejňují aktuální podvodné obrázky, které lákají na investování do akcií či kryptoměn, podvržené e-maily zaslané od různých bank svým zákazníkům nebo falešné e-maily zneužívající jména pošty či jiných dopravců.

Více na: 

https://www.bezpecnapribram.cz/kyberkriminalita

https://www.facebook.com/profile.php?id=61551354965046