Již sedm let má obvodní oddělení Příbram-venkov na starost středočeskou část Chráněné krajinné oblasti Brdy s rozlohou kolem 175 km2, kde policisté dohlížejí na veřejný pořádek. Jedná se o velmi rozhlehlé území mnohdy s nepřístupným terénem, proto se vznikem chráněné oblasti přibyla na služebně nová technika, jako jsou terénní vozidla, čtyřkolky a drony.

V loňském roce udělily hlídky 363 pokut za porušení režimu vjezdu do chráněné oblasti. Dále zde zaznamenaly 261x neoprávněné parkování. Nejvíce pokut rozdaly během měsíce září, a to v souvislosti s houbařskou sezónou. Někteří občané nevědí, že i když se u lesa nenachází zákazová dopravní značka, nemohou dle zákona o lesích do něj vjíždět, ani v něm motorovými vozidly stát. Ve správním řízení jim pak hrozí pokuta až pět tisíc korun. Řidiči také nesmí zastavit a stát na silniční vegetaci, což jim ukládá zákon o provozu na pozemních komunikacích. Na místě pak mohou policisté uložit pokutu až dva tisíce korun.

Příslušníci policie také řešili v chráněné krajinné oblasti jeden případ táboření s rozdělaným ohněm. Za porušení zákona o lesích hrozí přestupcům ve správním řízení až patnácti tisícová pokuta. Co se týká táboření v lese, tento zákaz platí již mnoho let, tzv. pod širákem však osoby spát mohou, jde o nocování bez přístřešku a samozřejmě nesmí rozdělávat oheň. Další omezení, která v lese platí, např. nesmí se rušit klid a ticho, jezdit mimo cesty, odhazovat odpadky, kouřit.

Ve třech případech bylo oznámeno policistům spáchání trestného činu, který se stal v Brdech. Dvakrát šlo o vloupání do vozidla a jednou o krádež nafty z pracovního stroje. Stoprocentní ochrana automobilu před vloupáním neexistuje, ale existují opatření, kterými můžete pravděpodobnost krádeže věcí z vozu snížit. V první řadě je důležité řídit se sloganem „Auto není trezor“ a nenechávat v něm žádné věci - tašky, mobilní telefony, peněženky, navigace, kabelky apod. Mnohdy zlodějům nahrávají sami majitelé či provozovatelé aut tím, že je zapomenou zamknout nebo je sice zabezpečí, ale nezaktivují zabezpečovací zařízení, např. zvukové alarmy.

 

Návykové látky značně ovlivňují schopnosti řidičů

Někteří motoristé neváhají usednout za volant, přestože jsou pod vlivem alkoholu nebo drog.  Návykové látky mohou zpomalit reakce řidičů, nestačí potom např. včas zabrzdit, dále mohou vést k nesprávnému odhadu situace a vlastních schopností, mohou umocňovat agresivní jízdu nebo naopak způsobovat usínání za volantem, mají na svědomí také tzv. tunelové vidění. Je zřejmé, že řízení pod vlivem návykových látek může snadno skončit tragicky. Stačí malá nepozornost a motorista může zničit život sobě nebo jiným, proto je odpovědnost na sedadle řidiče klíčová.

Policejní hlídky v loňském roce při silničních kontrolách odhalily 809 šoférů pod vlivem návykových látek, z uvedeného poštu bylo 305 řešeno pro spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

por. Bc. Monika Schindlová, DiS.
komisař