Během letních prázdnin lidé častěji vyrážejí do přírody, ať už se jen projít, nasbírat houby či lesní plody. Občas se ale stane, že se někdo na takovém výletě ztratí a najednou vůbec netuší, kde jen může být. V naší republice sice časem narazí na civilizaci, může to ale nějakou dobu trvat. Navíc pobyt v noční době v tmavém lese nemusí být pro někoho až tak příjemný, hrozí i dehydratace nebo prochladnutí.
Před plánovaným výletem nebo houbařením je určitě nutné zvážit aktuální zdravotní stav a své síly. Důležité je si s sebou vzít nabitý telefon, pití a vhodné oblečení. Někomu blízkému říct, kam se chystám, kdy se asi vrátím. V přírodě je pak určitě lepší držet se značených turistických cest.
Pokud zabloudíte, nepanikařte, hledejte orientační body v krajině. Můžete se vracet tzv. po svých stopách nebo jít podél potůčku či po lesní cestě. Důležité je určit si směr a tím jít, aby člověk nechodil v kruhu. Pokud máte telefon, kontaktujte blízkou osobu, Policii ČR na bezplatné lince 158 nebo můžete použít aplikaci Záchranka, tím oznámíte i svou polohu. Najděte si zatím nějaké pokud možno suché místo, např. posed, krmelec, padlý strom. Ideálně na něj zvenku nějak upozorněte, může jít o uvázaný kapesník nebo pověšený košík. Z místa, které jste udali, už neodcházejte.
V rámci projektu „Bezpečné Brdy“ se mohou také turisté seznámit s pravidly správného chování v chráněné krajinné oblasti. Po načtení QR kódu se dozví, kde jsou vyhrazená parkoviště, protože platí přísný zákaz vjezdu do CHKO. Nesmí se tu rozdělávat oheň a stanovat. Navíc jsou zde i informace o tzv. trauma bodech, které mohou pomoci, pokud se právě někdo v lese ztratí.
por. Bc. Monika Schindlová, DiS.
komisař